V našej advokátskej kancelárii vďaka dlhoročným skúsenostiam úspešne zastupujeme klientov pred Ústavným súdom Slovenskej republiky ako aj pred Európskym súdom pre ľudské práva.
Ústavné právo reguluje najvýznamnejšie spoločenské vzťahy vo vnútri štátu, týkajúce sa najmä organizácie a fungovania verejnej moci a základov vzťahu medzi verejnou mocou a jednotlivcom. Ústavný súd SR ako nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti Slovenskej republiky rozhoduje o súlade právnych predpisov nižšej právnej sily (spravidla zákonov) s právnymi predpismi vyššej právnej sily (spravidla Ústava), o individuálnych ústavných sťažnostiach podaných fyzickými a právnickými osobami proti rozhodnutiam orgánov verejnej moci (v drvivej väčšine súdov), ak nimi boli porušené ich práva. Ústavný súd Slovenskej republiky rozhoduje ďalej kompetenčné konflikty medzi ústrednými orgánmi štátnej správy, ak zákon neustanovuje, že tieto spory rozhoduje iný štátny orgán. Ústavný súd Slovenskej republiky podáva výklad ústavy alebo ústavných zákonov, ak je vec sporná.
Ústavná sťažnosť je nástroj, ktorý umožňuje fyzickým a právnickým osobám obrátiť sa na Ústavný súd Slovenskej republiky s cieľom preskúmať, či ich ústavné práva a slobody boli porušené. Pred podaním ústavnej sťažnosti je však potrebné vyčerpať všetky iné dostupné právne prostriedky na ochranu práv. Ústavná sťažnosť je dôležitým nástrojom na zabezpečenie dodržiavania ústavnosti a ochrany základných práv a slobôd. Zákon č. 314/2018 Z.z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky vyžaduje, aby bol navrhovateľ v celom konaní pred Ústavným súdom zastúpený advokátom.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) je medzinárodný súd, ktorý hodnotí sťažnosti týkajúce sa porušenia Európskej dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ESĽP) zo strany štátov, ktoré sú signatármi tohto dohovoru. Ak jednotlivec cíti, že mu boli porušené práva alebo slobody podľa ESĽP štátom, v ktorom žije, môže podať sťažnosť na ESĽP. ESĽP potom posudzuje sťažnosť a rozhoduje, či došlo k porušeniu dohovoru. Ak áno, môže prijať opatrenia na nápravu alebo náhradu škody. ESĽP nie je súčasťou vnútroštátneho súdnictva a jeho rozhodnutia sú pre členské štáty záväzné. To znamená, že ak štát bol odsúdený za porušenie dohovoru, musí prijať vhodné opatrenia na napravenie situácie a zabrániť budúcim porušeniam.
Ústavné sťažnosti a ESĽP sťažnosti majú teda spoločný cieľ - ochranu a presadzovanie individuálnych práv a slobôd jednotlivcov. Ústavné právo poskytuje rámec a základné práva v rámci vnútroštátneho systému, zatiaľ čo ESĽP poskytuje možnosť sťažnosti v prípade, že sa jednotlivec domnieva, že jeho práva boli porušené zo strany štátu. ESĽP tak poskytuje ďalší nástroj na ochranu ľudských práv a slobôd v rámci Európy.
V prípade potreby sme tu pre Vás, aby sme Vám poskytli profesionálne právne služby a pomohli Vám nájsť efektívne riešenia pre konkrétnu situáciu.